dabek5 prowadzi tutaj blog rowerowy

Eagle and Stiffee

EBC do Formula RX - przykład bicia piany

Środa, 2 listopada 2016 | dodano: 02.11.2016

Przy okazji grzebania w napędzie sprawdziłem stan klocków... okładzina tył 1,7 mm, przód 2 mm... w zasadzie nic mi to nie mówi, bo nie mam pojęcia ile jest na nowym klocku, nie mam też pojęcia co za klocki są włożone w rowerze - a są one tam od momentu zakupu roweru.
Śmiało mogę stwierdzić, że jakie klocki bym nie kupił będzie dobrze, bo przy ilości i typie jazdy mam małe szanse na starcie ich przez jeden sezon:) i nawet jeśli musiałbym zmienić klocki po jednym sezonie cena zestawu nie zabija budżetu domowego.
Najdroższe klocki jakie znalazłem na popularnym serwisie aukcyjnym to SwissStop i kosztują 95 pln, dla porównania EBC 45 pln (oba metaliczne).
Czytając na forach odczucia użytkowników hamulców tarczowych wybrałem firmę EBC. Tutaj w ofercie znalazłem metaliczne za 45 pln, ceramiczne 35 pln i organiczne 25 pln. Różnica w cenie nie powala na kolana, a w opisie producenta metaliczne są najbardziej wytrzymałe... tak więc wybrałem wersję GOLD czyli metaliczne, mimo świadomości że jak dla mnie organiczne też spokojnie by wystarczyły:)
Wymiana w RXie jest banalna i zabrała mi parę minut - łącznie z regulacją.
Dziś było mokro, a w Lasku Kabackim dość błotniście... Hamulce z nowym klockiem zachowywały się bardzo dobrze i chociaż klocki są trochę głośniejsze niż wcześniej założone składam to na karb dotarcia. Tak naprawdę odgłosy hamowania są jedynie przy mocniejszym przyhamowaniu, bo przy delikatnym zwalnianiu, oraz gwałtownym hamowaniu już nie słychać tarcia. Tak na naprawdę przy pełnym hamowaniu siła hamulca powoduje pełne zatrzymanie koła, wiec trudno tu mówić o tarciu:)
O ścieralności klocków będę mógł powiedzieć po przejechaniu następnego tysiąca km:) Nowe klocki mają 2,2 mm i zmierzę je dla porównania za czas jakiś:)
Żeby oddać sprawiedliwość, to nie przejechane km mają wpływ na ścieralność klocków, tylko styl i typ jazdy... bo na chłopski rozum wybierając trasy które generują jak najmniejsza ilość zatrzymań, mogę się spodziewać długiej żywotności sytemu hamowania, niż gdybym tą samą ilość km dokonał jadąc po mieście, gdzie co chwilę trzeba zatrzymać się na światłach.
Wracając do tytułowego "bicia piany" - przemierzając bajty opinii i wypowiedzi internautów, mam wrażenie że większość ich powstało na podstawie jednostkowych doświadczeń, a mimo to ludzie potrafią wysnuć teorie prawie kosmiczne:)
W sprawie klocków łatwo wykonać test - w tym samym terenie można szybko wymienić klocki i dokonać kolejnej jazdy, trzeba mieć tylko trochę zbędnych funduszy na taką zabawę (jakoś nie wpadłem na takie porównanie), chociaż dla ścisłości to żeby taki test był w pełni wiarygodny trzeba byłoby go wykonać mając przyrządy pomiarowe, co sugeruje testy bardziej laboratoryjne, a nie na zasadzie "wydaje mi się". Przy okazji klocków nie dało się spotkać wypowiedzi o samych hamulcach i co tutaj można przeczytać - to dopiero jest cyrk:) Na przykład o używanych przeze mnie Formula R1, kilka razy spotkałem się ze stwierdzeniem "nie ergonomiczne"... zastanawia mnie na podstawie czego ktoś wysnuwa takie teorie. Klamka R1 jest bardzo wygodna. Większość hamowania można wykonać jednym palcem, a przy awaryjnym hamowaniu dwoma palcami można zatrzymać rower dosłownie w miejscu. Co jest najistotniejsze - kształt klamki uniemożliwia zsuniecie się palców w trakcie hamowania (nawet w rękawiczce z długimi palcami). Klamki mają regulację długości ciągu. Nie rozumiem czego więcej wymagać od hamulca? Przyjrzałem się klamkom z innych firm, ale chyba żeby odczuć różnice musiałbym zakładać każda po kolei:) ale może można to ocenić tylko na podstawie ich wyglądu:)
Ponizej fotka klocków - obecnych i nowych:)



Kategoria Rowerowe przemyślenia:), Trudne wybory... sprzętowe...


komentarze
dabek5
| 23:27 poniedziałek, 12 grudnia 2016 | linkuj W temperaturach około zera przedni hamulec z okładzinami bliżej mi nieznanego producenta trzeszczy i piszczy - i hamuje bez zarzutu... tył z EBC jest cichy i skuteczny!
Komentuj

Imię: Zaloguj się · Zarejestruj się!

Wpisz dwa pierwsze znaki ze słowa zezca
Można używać znaczników: [b][/b] i [url=][/url]